



Similac Classic Stage 2 Infant Formula (6 to 12 months) – 400 GM Box
₹0.00
| Brand | Similac |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | Infant |
| Package Information | Box |
| Shelf Life | 540 Days |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Manufacturer | Abbott Healthcare Pvt. Ltd., Abbott Healthcare Pvt. Ltd., Plot No. 901-B, GIDC, Jhagadia, Bharuch, Gujarat – 393 110, India.Abbott Healthcare Pvt. Ltd., Abbott Healthcare Pvt. Ltd., Plot No. 901-B, GIDC, Jhagadia, Bhar… See more |
- 10+ neuro nutrients : A blend of 10+ neuro nutrients such as a omega 3 & 6 fatty acids (precusors of DHA & AAI,Cholin,Iron,Taurine,Folic Acid,Zinc,Selelnium,Thiamin,Iodine.
- Nucleotides (TPAN) :a blend and levels of nucleotides that is known to support baby’s developing immune system
- Calcium & Vitamin D: Essential fatty acids,Vitmains & minerals (calcium & vitmain d) known to support baby’s bone develometn and healthy growth.
- No Plan Olein Oil: A unique vegetable oil blend(without palm olein oil)known to support easy digestion and promote calclium absorption
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Similac Classic is scientifically designed to support your baby’s normal growth and development For over 10 decades,Abbott has been a pioneer in innovation and research of infant formulas. Abbott is committed to provide optimal nutrition for infants through cutting edge scientific advancements
Important information
Indications:
Standard reconstitution is one level scoop (approximately 4.4 g) of powder for each 30 ml(1 fl oz) of water or 128.6 g of powder diluted to 1 Litre, which supplies approximately 20 calories per 30 ml. Consult your baby’s physician about how much your baby should be consuming. These are suggested intakes,every baby is different.
Ingredients:
Lactose, skimmed milk powder, edible vegetable oil (high oleic sunflower oil, coconut & soy oil), maltodextrin, whey protein concentrate, sodium caseinate, MINERALS*, choline bitartrate,, VITAMINS***, emulsifier (soy lecithin), nucleotides, taurine, choline chloride, antioxidant (mixed tocopherol).
Directions:
Standard reconstitution is one level scoop (approximately 4.4 g) of powder for each 30 ml(1 fl oz) of water or 128.6 g of powder diluted to 1 Litre, which supplies approximately 20 calories per 30 ml. Consult your baby’s physician about how much your baby should be consuming. These are suggested intakes,every baby is different.
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 50cm |
| Height | 190cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B0FTYVWHVB |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 6 October 2025 |
| Generic Name | Infant Formula |
| Importer | Abbott Healthcare Pvt. Ltd., Plot No. 901-B, GIDC, Jhagadia, Bharuch, Gujarat - 393 110, India. |
| Item Dimensions LxWxH | 135 x 50 x 190 Centimeters |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Abbott Healthcare Pvt. Ltd., Abbott Healthcare Pvt. Ltd., Abbott Healthcare Pvt. Ltd., Plot No. 901-B, GIDC, Jhagadia, Bharuch, Gujarat - 393 110, India., Similac |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Packer | Abbott Healthcare Pvt. Ltd., Plot No. 901-B, GIDC, Jhagadia, Bharuch, Gujarat - 393 110, India. |
| Product Dimensions | 135 x 50 x 190 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.