



Lactogen Pro 3, Follow-Up Formula With Iron, Whey Protein And Vitamins, After 12 Months Up To 18 Months, Bag-In-Box Pack, 400g,
₹0.00
| Brand | Lactogen |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Allergen Information | Milk, Soy |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | baby |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Manufacturer | Nestlé India Limited, Nestlé India Limited, Unit 1 & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101.Nestlé India Limited, Nestlé India Limited, Unit 1 & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101. See more |
- Nestlé LACTOGEN PRO 3 is a spray dried follow up formula for infants after 12 months up to 18 months, when they are not breastfed.
- Whey protein: Whey is a part of milk protein which is easy to digest
- Iron: Helps support normal cognitive development.
- Vitamins A and C : Contribute to normal immune system function
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
LACTOGEN PRO 3 Follow Up Formula with Whey Protein, Iron, Vitamin A, C & D After 12 Months Upto 18 Months
Storage Instructions –
On opening, transfer the contents of the pack along
with the pouch into a clean airtight container.
After each use, replace lid tightly and store in a cool, dry & hygienic place.
From the manufacturer
Important information
Safety Information:
Unboiled water, unboiled utensils or incorrect dilution can make your baby ill. Incorrect storage, handling, preparation and feeding can potentially lead to adverse effects for the health of your baby. Only prepare one feed at a time. Feed immediately and follow the instructions exactly. Do not keep unfinished feed, discard the contents. Always hold baby while feeding. Leaving baby unattended may cause choking. Infant food should be used only on the advice of a health worker as to the need for its use and the proper method of its use. Infant milk substitute is not the sole source of nourishment of an infant.
Ingredients:
Milk solids (53.8%), Maltodextrin, Demineralised whey (7%), Soyabean oil, Low erucic rapeseed oil, Coconut oil, High oleic acid sunflower oil, Sunflower oil, Emulsifier (Soya lecithin), Minerals, Vitamins, Acidity regulators (Citric acid and Potassium hydroxide) and Packaging gases (Nitrogen and Carbon Dioxide). INGREDIENTS AFTER RECONSTITUTION: Water, Milk solids, Maltodextrin, Demineralised whey, Soyabean oil, Low erucic rapeseed oil, Coconut oil, High oleic acid sunflower oil, Sunflower oil, Emulsifier (Soya lecithin), Minerals, Vitamins, Acidity regulators (Citric acid and Potassium hydroxide) Allergen Note: Contains Milk, Soy
Directions:
1. Wash your hands carefully 2. Boil bottle, spoon and bowl 3. Boil drinking water and allow to cool 4. Consult feeding table, pour exact amount of previously boiled water into bottle. Please look for the ml markings on the bottle 5. Consult feeding table and add the exact number of leveled scoops for age of baby. Shake bottle well to dissolve powder 6. Feed baby with bowl and spoon. Discard leftover feed
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 13.7cm |
| Height | 5.8cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B00MVVETTE |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 1 January 2017 |
| Item Dimensions LxWxH | 19.1 x 13.7 x 5.8 Centimeters |
| Item model number | 8901058901627 |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Nestle India Limited, Nestlé India Limited, Nestlé India Limited, Unit 1 & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101., Lactogen |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Product Dimensions | 19.1 x 13.7 x 5.8 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.