













Similac Total Comfort- Infant Formula- 350 g
₹0.00
| Brand | Similac |
| Size | 350 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 350 Grams |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | Infant |
| Diet Type | Vegetarian |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 350.0 Grams |
| Manufacturer | Abbott Healthcare Pvt Ltd, Abbott Healthcare Pvt Ltd |
- Nutritionally complete infant formula
- With partially hydrolyzed whey protein that is an alternative to standard milk based formulas with intact protein
- For mild tolerance symptoms such as fussiness and gas due to lactose sensitivity
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Similac Total comfort is an infant formula for babies up to 6 months. Similac Total Comfort is made with tummy care system including gentle protein and minimal lactose. Similac Total Comfort contains Neuronutrients including AA, DHA, alpha-linolenic acid, linoleic acid, taurine, choline, iron, zinc and folic acid- key nutrients for brain and eye development. Similac Total Comfort has easy to digest partially hydrolyzed 100% whey protein. Similac Total Cmfort contains a unique palm olein oil free fat blend which promotes better calcium and fat absorption. It is gentle on baby’s digestive system and promotes softer stools. Similac Total comfort has been scientifically developed to be friendly to baby’s digestive system
Important information
Ingredients:
Maltodextrin, partially hydrolysed whey protein, anhydrous milk fat, edible vegetable oils (corn oil, canola oil), MINERALS$, lecithin (emulsifier), arachidonic acid (AA) from M. alpina oil, docosahexaenoic acid (DHA) from Schizochytrium sp., L-phenylalanine, choline chloride, VITAMINS#, nucleotides (cytidine 5′-monophosphate, disodium uridine 5′-monophosphate, disodium guanosine 5′-monophosphate, adenosine 5′-monophosphate), taurine, L-carnitine, mixed tocopherols (antioxidant).
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 10.2cm |
| Height | 10.2cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 350kg |
| ASIN | B07JVWM3N2 |
| Country of Origin | España |
| Date First Available | 10 October 2018 |
| Generic Name | Infant Milk formulation |
| Importer | Imported and Marketed by |
| Included Components | SIMILAC |
| Item Dimensions LxWxH | 11.2 x 10.2 x 10.2 Centimeters |
| Item model number | 2040007258 |
| Item Weight | 350 g |
| Manufacturer | Abbott Healthcare Pvt Ltd, Abbott Healthcare Pvt Ltd, Abbott Healthcare Pvt. Ltd., Similac |
| Net Quantity | 350.0 Grams |
| Packer | Imported and Marketed by |
| Product Dimensions | 11.2 x 10.2 x 10.2 cm; 350 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
There are no reviews yet.