

Dexolac Stage 1 Infant Milk Formula Babies – (0-6 months) – with Iron Biotics, DHA & other Vital nutrients – 400 g – Tin Pack
₹0.00
| Brand | Dexolac |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | Infant |
| Package Information | Bag in Box |
| Shelf Life | 450 Days |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Manufacturer | Kamani Junction, Agastya Corporate Park, Building Amiti, D Wing, Unit No. 304, 3rd Floor, Lal Bahadur Shastri Marg, opp. Fire Brigade, Kurla West, Mumbai, Maharashtra 400070, Nutricia International Private Limited,Unit No 304,Agastya Corporate Park,Kurla(West), Mumbai 400070Kamani Junction, Agastya Corporate Park, Building Amiti, D Wing, Unit No. 304, 3rd Floor, La… See more |
- 125 years of Early Life Nutrition Research
- Now with the global science of Iron Biotics that contains nutrients to support upto 3X Iron Absorption
- With the added benefit of DHA:ARA that supports brain development
- Contains Prebiotic Fiber Blend known to support Good Gut health
- 36 vital Nutrients supporting overall growth and development
- Contains lactose which is easy on the GUT
- No Sucrose
- 30 + years of Legacy
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Dexolac Stage 1 is an Infant Milk formula that is designed with the breakthrough science of Iron Biotics and other Essential Nutrients to meet baby’s overall growth & development. Dexolac contains Iron Biotics with DHA:ARA, Pre-biotic Fiber Blend and other nutrients for growth and development of baby. Optimum Vit C:Iron Ratio for upto 3x Iron absorption.
From the manufacturer
Nutrients that support Growth and Development^¹
Vitamin C and Iron
In the right ratio is known to support 3-fold iron absorption.²
DHA:ARA, Omega-3, Choline, & Iron
Supports Brain Development.³
Dual Prebiotics Fiber Blend
Known to support digestive health by balancing gut microbiota.⁴
36 Essential nutrients
Support overall growth and development.¹
Important information
Ingredients:
Partially Skimmed Milk, Demineralized Whey And Whey Solids, Edible Vegetable Oils (Canola Oil and Corn Oil), Galacto-oligosaccharides**, Lactose, Minerals#, Human milk oligosaccharides*, (2′-FL, LNT, 3-FL, 6′-SL, 3′-SL), Docosahexaenoic Acid Powder (Schizochytrium sp.oil), Arachidonic Acid Powder (Mortierella Alpina Oil), Fructo-Oligosaccharides**, Emulsifier (Soy Lecithin), Choline Chloride, Nucleotides Premix, Acidity Regulator (Sodium Hydroxide), Vitamins^,Taurine, L-Carnitine, Antioxidant (Mixed Tocopherols), Beta Carotene
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 20cm |
| Height | 19.7cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B0G1MPZP4G |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 10 November 2025 |
| Generic Name | Infant Formula Milk Powder |
| Item Dimensions LxWxH | 13.9 x 20 x 19.7 Centimeters |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Nutricia International Private Limited,Unit No 304,Agastya Corporate Park,Kurla(West), Mumbai 400070, Dexolac |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Packer | Kamani Junction, Agastya Corporate Park, Building Amiti, D Wing, Unit No. 304, 3rd Floor, Lal Bahadur Shastri Marg, opp. Fire Brigade, Kurla West, Mumbai, Maharashtra 400070 |
| Product Dimensions | 13.9 x 20 x 19.7 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
There are no reviews yet.