

Similac Infant Plus Stage 2 Follow-Up Formula Powder from 6 to 12 Months 400G Tin with Hmo, Supports Baby’s Immunity and Brain
₹0.00
| Brand | Similac |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | Infant |
| Diet Type | Vegetarian |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 400 Grams |
| Manufacturer | Abbott Healthcare Pvt Ltd, Abbott Manufacturing Singapore Pvt Ltd |
- SIMILAC PLUS STAGE 2: Similac Plus stage 2 is a spray dried infant milk substitute for newborn baby from 6 to 12 months designed to support adequate growth and development
- DUAL IMMUNE BLEND: Similac Plus contains a dual immune blend of nutrients like HMO and Nucleotides at TPAN level to reduce chances of infections and support immunity
- BRAIN DEVELOPMENT: Similac Plus is an infant milk formula that contains HMO, DHA, Lutein and Natural Vitamin E NVE, other brain nutrients that are known to support baby s brain and eye development
- POWER OF 5 Growth Nutrients: Similac Plus contains HMO, TPAN, DHA, Lutein and Natural Vitamin E to support Immunity, gut health, brain and eye development
- Material Features: Added Fos & Lutein
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Similac Plus stage 2 is a spray dried infant milk substitute for newborn baby from 6 to 12 months designed to support appropriate growth and development. Similac Plus contains dual immune blend of nutrients like HMO and Nucleotides at TPAN level to support immune system development. It also contains a blend of DHA, Lutein and Natural Vit E that supports brain and eye development. Similac Plus contains HMO that reduces chances of infections, Nucleotides at TPAN level , promoting a lower diarrhea and higher response to vaccination. DHA that promotes development of cognitive functions Lutein, speeds up brain processing , Natural Vitamin E that protects DHA from oxidation
From the manufacturer
Important information
Directions:
Similac Plus Stage 2 is a spray dried infant milk substitute for newborn baby from 6 to 12 months designed to support appropriate growth and development. Similac Plus contains dual immune blend of nutrients like HMO and nucleotides at TPAN level to support immune system development. It also contains a blend of DHA, lutein and natural Vitamin E that supports brain and eye development.
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 4cm |
| Height | 12cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B09STB4DJH |
| Country of Origin | Singapore |
| Date First Available | 18 February 2022 |
| Generic Name | Infant Nutrition |
| Importer | Imported and Marketed by |
| Item Dimensions LxWxH | 12 x 4 x 12 Centimeters |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Abbott Healthcare Pvt Ltd, Abbott Manufacturing Singapore Pvt Ltd, Abbott Manufacturing Singapore Pvt Ltd, Similac |
| Net Quantity | 400 Grams |
| Packer | Imported and Marketed by |
| Product Dimensions | 12 x 4 x 12 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
There are no reviews yet.