



Nestlé NAN EXCELLAPRO Stage 1 Infant Formula Milk Powder with HMOs & Probiotic for Babies (Up To 6 Months), 400g Tin With
₹0.00
| Brand | EXCELLAPRO |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Allergen Information | Milk, Soy |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | baby |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Manufacturer | Nestle India Limited, Nestle India Limited, Unit I & Unit Ii, Po Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101Nestle India Limited, Nestle India Limited, Unit I & Unit Ii, Po Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Sam… See more |
- OVER 155 YEARS OF TRUST: Nestlé develops infant nutrition products backed by over 155 years of evolving science and research, with innovation at the heart since its beginning
- CONTAINS 5 HMO:NAN EXCELLAPRO 1 contains 2’-FL, LNT, 6’-SL, DFL, and 3’-SL. These 5 HMOs are among the most predominant HMOs known so far
- IMMUNE SYSTEM FUNCTION: 5HMOs help support normal immune system function
- CONTAINS PROBIOTIC: NAN EXCELLAPRO 1 comes with L. reuteri,which is a probiotic
- IMPORTANT NOTICE: Mother’s milk is the best choice for your baby, offering essential nutrients and antibodies that support healthy growth and development
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Nestlé NAN EXCELLAPRO 1 is a spray dried infant formula with Whey Protein, DHA, ARA and Probiotic for infants from birth when they are not breastfed. Please consult your healthcare professional for guidance. With 155 years of expertise in Infant Nutrition, Nestlé develops infant nutrition products backed by evolving science and research. Innovation has been at the heart of Nestlé since its beginning. Nestlè agrees with the World Health Organization and other medical and health associations that breast milk is the best and the most natural food for babies. Important Notice: Mother’s milk is best for your baby.
From the manufacturer
5 HMOs helps support normal immune system function
Contains L. reuteri. L. reuteri is a probiotic
Innovation has been at the heart of Nestle since its beginning
Important information
Ingredients:
Milk Solids, Demineralised whey (23.6%), Soyabean oil, Minerals, Low erucic rapeseed oil, Coconut oil, Human milk oligosaccharides” (2′ Fucosyllactose (2′ FL), Lacto-N-Tetraose (LNT), 6′-Sialyllactose (6′-SL) sodium salt, Difucosyllactose (DFL), 3′-Sialyllactose (3′-SL) sodium salt), High Oleic sunflower oil, Sunflower oil, Emulsifier (Soya lecithin), Choline bitartrate, Arachidonic acid (ARA) From Mortierella alpina oil, Docosahexaenoic acid (DHA) from Schizochytrium sp., Acidity regulators (Potassium hydroxide and Citric acid), Vitamins, Amino acid (L-phenylalanine), Probiotic (Limosilactobacillus reuteri), Taurine, Nucleotides and L-Carnitine.Ingredients after reconstitution: Water, Milk Solids, Demineralised whey, Soyabean oil, Minerals, Low erucic rapeseed oil, Coconut oil, Human milk oligosaccharides” (2′ Fucosyllactose (2′ FL), Lacto-N- Tetraose (LNT), 6′-Sialyllactose (6′-SL) sodium salt, Difucosyllactose (DFL), 3′-Sialyllactose (3′-SL) sodium salt), High Oleic sunflower oil, Sunflower oil, Emulsifier (Soya lecithin), Choline bitartrate, Arachidonic acid (ARA) from Mortierella alpina oil, Docosahexaenoic acid (DHA) from Schizochytrium sp., Acidity regulators (Potassium hydroxide and Citric acid), Vitamins, Amino acid (L-phenylalanine), Probiotic (Limosilactobacillus reuteri), Taurine, Nucleotides and L-Carnitine. Probiotic (Limosilactobacillus reuteri) = 10⁸ cfu/day based on recommended serving size. Allergen Note: Contains Milk, Soy
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 10cm |
| Height | 13.5cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B0DSBT6LKK |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 22 January 2025 |
| Generic Name | Nestle Nan Excellapro 1, 400g Tin |
| Item Dimensions LxWxH | 10 x 10 x 13.5 Centimeters |
| Item model number | 8901058016598 |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Nestle India Limited, Nestle India Limited, Nestle India Limited, Unit I & Unit Ii, Po Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101, EXCELLAPRO |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Packer | Nestlé India Ltd., 100/101, World Trade Centre, Barakhamba Lane, New Delhi-110001 |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 13.5 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.