











Aptamil Premium Infant Formula Milk Powder for Babies – Stage 1 (Upto 6 Months) – with Prebiotics and DHA – 400gms – Tin
₹0.00
| Brand | Aptamil |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | Infant |
| Package Information | Tin |
| Diet Type | Vegetarian |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Manufacturer | Kamani Junction, Agastya Corporate Park, Building Amiti, D Wing, Unit No. 304, 3rd Floor, Lal Bahadur Shastri Marg, opp. Fire Brigade, Kurla West, Mumbai, Maharashtra 400070, Nutricia International Private LimitedKamani Junction, Agastya Corporate Park, Building Amiti, D Wing, Unit No. 304, 3rd Floor, La… See more |
- Contains unique combination of Prebiotic scGOS/lcFOS (9:1)
- GOS & FOS promotes growth of good bacteria in the gut which helps with soft and regular stools
- DHA and Choline supports brain development
- Protein, Calcium and Vitamin D
- Whey:Casein ratio 60:40, 100% lactose
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Aptamil Premium is an infant formula that is scientifically designed to meet baby’s overall growth & development. Aptamil Premium contains Prebiotics – GOS/FOS (Galacto- & Fructo-oligosaccharide) in 9:1 ratio
From the manufacturer
Introducing Aptamil Premium
Aptamil Premium is an infant formula that is scientifically designed to meet baby’s overall growth & development. Aptamil Premium contains Prebiotics – GOS/FOS (Galacto- & Fructo-oligosaccharide) in 9:1 ratio.
Key Benefits of Aptamil Premium
Supports Neurodevelopment & Supports Gut Health
Aptamil Premium Infant Formula Milk supports Neurodevelopment of the Infants. It helps in regulating memory & strengthens learning and motor development. Aptamil also helps in supporting Gut health of the infants. It stimulates growth of beneficial bacteria which helps in softer stools of the infants which is similar to breast fed infants.
100% Lactose – Aptamil Premium
Ideal Whey : Casein ratio
Aptamil Premium Stage 1 is 100% lactose and maintains 60:40 Whey: Casein ration which is ideal.
Method of Preparation
Aptamil Premium Range
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 10.5cm |
| Height | 13.5cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B0CPLLHVTB |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 6 December 2023 |
| Generic Name | Infant Formula |
| Item Dimensions LxWxH | 10.5 x 10.5 x 13.5 Centimeters |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Nutricia International Private Limited, Aptamil |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Packer | Kamani Junction, Agastya Corporate Park, Building Amiti, D Wing, Unit No. 304, 3rd Floor, Lal Bahadur Shastri Marg, opp. Fire Brigade, Kurla West, Mumbai, Maharashtra 400070 |
| Product Dimensions | 10.5 x 10.5 x 13.5 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.