

Nestlé NAN PRO 3 Follow-Up Formula-Powder After 12 months, Up to 18 months, Stage 3, 400g Pouch in Box
₹0.00
| Brand | NAN |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Allergen Information | Milk, Soy |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | baby |
| Item Volume | 0.4 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Global Trade Identification Number | 08901058894141 |
- Over 155 years of scientific expertise in Infant Nutrition:Nestlé develops infant nutrition products backed by evolving science and research. Innovation has been at the heart of Nestlé since its beginning
- Supporting Brain Development:Contains DHA. DHA helps support normal brain development. Contains Iron. Iron helps support normal cognitive development
- Supporting Immune system function:Contains Vitamin A, C, Zinc & Iron, which contribute to normal immune system function
- Supporting bone growth and development:The formula contains Calcium & Vitamin D to support bone growth and development
- Important Notice:Mother’s milk is the best for your baby
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Nestlé has 155 years of expertise in Infant Nutrition. Nestlé develops infant nutrition products backed by evolving science and research. Innovation has been at the heart of Nestlé since its beginning. Nestlé NAN PRO 3 is a spray dried follow-up formula with DHA, ARA, Vitamins and Minerals for babies after 12 months when they are not breastfed. NAN PRO 3 contains DHA, which helps support normal brain development. It contains Iron, which helps support normal cognitive development and also maintain normal immune system function. This follow-up formula also contains Vitamin A, C, & Zinc, which contribute to normal immune system function; and Calcium & Vitamin D to support bone growth and development. Important Notice: Mother’s milk is best for your baby. Please consult your healthcare professional for guidance.
From the manufacturer
Contains DHA. DHA helps support normal brain development.
Contains Calcium & Vit.D which help support normal growth and development of bones.
Innovation has been at the heart of Nestlé since it’s beginning
Important information
Safety Information:
Unboiled water, unboiled utensils or incorrect dilution can make your baby ill. Incorrect storage, handling, preparation and feeding can potentially lead to adverse effects for the health of your baby. Only prepare one feed at a time. Feed immediately and follow the instructions exactly. Boiled and cooled water shall be used to prepare this product and any leftover product must be discarded to reduce the risk of infection. Always hold baby while feeding. Leaving baby unattended may cause choking. Infant food should be used only on the advice of a health worker as to the need for its use and the proper method of its use. Infant food is not the sole source of nourishment of an infant. “Infant food shall be introduced only after the age of six months and up to the age of two years.” Consult your healthcare professional before introducing any new food to baby’s diet. If an earlier introduction of new foods is recommended by your healthcare professional, reduce formula intake as advised. Use only enclosed scoop. Do not change proportions without medical advice. Careful and hygienic preparation of infant milk substitute is most essential for health. Do not use fewer scoops than directed, since diluted feeding will not provide adequate nutrition needed by your infant. Do not use more scoops than directed, since concentrated feed will not provide the water needed by your infant. Retain the feeding table / instructions given on this pack. Ensure enclosed scoop is washed and thoroughly dried before use. After opening use the contents within 3 weeks or the USE BY date, whichever is earlier.
Ingredients:
“Milk solids, Maltodextrin, Soyabean oil, Low erucic rapeseed oil, High oleic sunflower oil, Coconut oil, Sunflower oil, Minerals, Emulsifier (Soya lecithin), Arachidonic acid (ARA) from Mortierella alpina oil,Docosahexaenoic acid (DHA) from Schizochytrium sp. oil, Vitamins, Acidity regulator (Citric acid) and Packaging gases (Carbon dioxide and Nitrogen). INGREDIENTS AFTER RECONSTITUTION: Water, Milk solids, Maltodextrin, Soyabean oil, Low erucic rapeseed oil, High oleic sunflower oil, Coconut oil, Sunflower oil, Minerals, Emulsifier (Soya lecithin), Arachidonic acid (ARA) from Mortierella alpina oil, Docosahexaenoic acid (DHA) from Schizochytrium sp. oil, Vitamins, Acidity regulator (Citric acid) and Packaging gases (Carbon dioxide and Nitrogen). Contains: Milk, Soy.”
Directions:
BOIL DRINKING WATER FOR 5 MINUTES AND LEAVE IT TO LUKRWARM. POUR EXACT AMOUNT OF LUKEWARM WATER AS PER FEEDING TABLE. CONSULT FEEDING TABLE AND ADD EXACT NUMBER OF LEVELED SCOOPS FOR AGE OF BABY. ONLY USE SCOOP PROVIDED. SHAKE/MIX TO DISSOLVE POWDER. Storage Information: Store in a cool, dry and hygienic place.
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 20.4cm |
| Height | 4.8cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B00KX0DWUM |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 1 January 2017 |
| Included Components | NAN Pro Stage 3 |
| Item Dimensions LxWxH | 15.6 x 20.4 x 4.8 Centimeters |
| Item model number | 8901058007701 |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Nestle India Limited, Nestlé India Limited, Unit 1 & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101., NAN |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Product Dimensions | 15.6 x 20.4 x 4.8 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.