

Aptamil C-ProteQ, Infant Milk Formula for babies (From Birth to 6 months)- With Synbiotics, Prebiotics, Probiotics, DHA,
₹0.00
| Brand | Aptamil |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | Infant |
| Package Information | Tin |
| Shelf Life | 365 Days |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Manufacturer | Nutricia International Private Limited, Nutricia International Private Limited,Unit No 304,Agastya Corporate Park,Kurla(West), Mumbai 400070Nutricia International Private Limited, Nutricia International Private Limited,Unit No 304,Aga… See more |
- Aptamil C-ProteQ, Infant Milk Formula for babies (From Birth to 6 months)- With Synbiotics, Prebiotics, Probiotics, DHA, Vit.C&D, 400 g Tin
- Only Brand with Synbiotics- Prebioitcs & Probiotic
- Synbiotics for C-section babies- Prebiotics (GOS/FOS) & Probiotics (B.breve)
- Strengthens Immunity in 3 days
- Strengthen Immunity, Supports Growth & Reduces Allergy
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Aptamil C-PROTEQ is the FIRST & ONLY Infant Milk Formula for babies born via C-section in India. Scientifically backed by 50 years of Breastmilk Research. It has Synbiotics & contains the Unique blend of Prebiotics & Probiotics shown to support health & growth of infants. It has an optimised blend of DHA & ARA with easy to digest protein and 100% Lactose. Also contains Immuno-nutrients (Vit.C & D) to help strengthen inmmunity of the baby.
From the manufacturer
Important information
Ingredients:
Partially Skimmed Milk, Demineralized Whey Solids, Edible Vegetable Oils ( Canola and Corn Oil) Lactose, Galacto-Oligosaccharides**, Minerals#, Docosahexaenoic Acid Powder(Schizochytrium SP.Oil) Arachidonic Acid Powder(Mortierella Alpina Oil),Fructo-Oligosaccharides**, Emulsifier(Soy Lecithin), Vitamins, Probiotic (B.breve), Nucleotides Premix, Acidity Regulator(Sodium Hydroxide), Taurine, L-Carnitine, Antioxidant(Mixed Tocopherols), Beta Carotene
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 10.8cm |
| Height | 13.5cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B0DSBNWS4B |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 6 January 2025 |
| Generic Name | Infant Milk Formula |
| Item Dimensions LxWxH | 10.8 x 10.8 x 13.5 Centimeters |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Nutricia International Private Limited, Nutricia International Private Limited,Unit No 304,Agastya Corporate Park,Kurla(West), Mumbai 400070, Nutricia International Private Limited,Unit No 304,Agastya Corporate Park,Kurla(West), Mumbai 400070, Aptamil |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Packer | Nutricia International Private Limited,Unit No 304,Agastya Corporate Park,Kurla(West), Mumbai 400070 |
| Product Dimensions | 10.8 x 10.8 x 13.5 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
There are no reviews yet.