





Aptamil Gold Infant Formula Milk Powder for Babies – Stage 1 (Upto 6 months) – with HMO and Prebiotics – 400gms – BIB Pack
₹0.00
| Brand | Aptamil |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | Infant |
| Package Information | Box |
| Diet Type | Vegetarian |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 400 Grams |
| Global Trade Identification Number | 08906048501771 |
- Contains balanced, age appropriate nutrients which support overall growth and development
- Unique blend of GOS and FOS, nucleotides, zinc, selenium, vitamin A, C, E and B-carotene, supports immune health
- Optimized blend of DHA and ARA, iron, iodine, folic acid, choline and taurine, supports brain and visual function
- Whey casein ratio 60: 40, 100 percent lactose, supports digestive health
- Protein, calcium, phosphorous, vitamin D and K, supports physical growth
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
https://m.media-amazon.com/images/S/vse-vms-transcoding-artifact-eu-west-1-prod/232cd4b7-fcb8-4014-b270-323ec6560a06/default.jobtemplate.hls.m3u8
https://m.media-amazon.com/images/S/vse-vms-transcoding-artifact-eu-west-1-prod/df117214-09f9-4259-a350-230d6aab5d48/default.jobtemplate.hls.m3u8
Infant formula or infant milk substitute, stage 1 from birth upto 6 months, Aptamil contains balanced, age appropriate nutrients to support overall growth and development.
From the manufacturer
Important information
Safety Information:
Warning/caution: Careful and hygienic preparation of infant milk substitute is most essential for health. Do not use fewer scoops than directed, since diluted feeding will not provide adequate nutrients needed by your infant. Do not use more scoops than directed, since concentrated feed will not provide the water needed by your infant.Infant milk substitute should be used only on the advice of a health worker as to the need for its use and the proper method of its use. Infant Milk Substitute or Infant Food is not the sole source of nourishment of an infant. It is important to follow the mentioned feeding and storage instructions while using this Infant Formula for your baby’s wellbeing
Indications:
Infant Formula/ Infant Milk Substitute. Stage 1: From Birth Upto 6 months
Ingredients:
Partially skimmed milk, demineralized whey and whey solids, lactose, edible vegetable oils(canola oil and corn oil), galacto-oligosaccharides powder, minerals#, arachidonic acid powder-0.9% (mortierella alpine oil), docosahexaenoic acid powder-0.9%(crypthecodinium cohnii oil), fructo-oligosaccharides, vitamins, emulsifier(soy lecithin), nucleotides premix (0.06%), taurine, L-carnitine, antioxidant(mixed tocopherols), beta carotene
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 5.2cm |
| Height | 22cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B0825B4CRZ |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 11 August 2019 |
| Item Dimensions LxWxH | 16.1 x 5.2 x 22 Centimeters |
| Item model number | 145984/Aptamil Stg 1 BIB |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | 02266696767, Nutricia International Private Limited, Nutricia International Private Limited, Aptamil |
| Net Quantity | 400 Grams |
| Product Dimensions | 16.1 x 5.2 x 22 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.