



Dexolac Infant Formula Milk Powder for Babies – Stage 3 (12-18 months) – with 36 Vital Nutrients – 1.2 kg – BIB Pack
0 out of 5
₹0.00
| Brand | Dexolac |
| Size | 1.2 Kg (Pack of 1) |
| Item Weight | 1200 Grams |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | Infant |
| Net Quantity | 1200.0 Grams |
| Manufacturer | Nutricia International Private Limited, Kamani Junction, Agastya Corporate Park, Building Amiti, D Wing, Unit No. 304, 3rd Floor, Lal Bahadur Shastri Marg, opp. Fire Brigade, Kurla West, Mumbai, Maharashtra 400070, Nutricia International Private Limited,Unit No 304,Agastya Corporate Park,Kurla(West), Mumbai 400070Nutricia International Private Limited, Kamani Junction, Agastya Corporate Park, Building Amiti,… See more |
- Dexolac Stage 3 Follow Up Formula is a milk substitute for babies from 12 months upto 18 months of age. It Contains 36 vital nutrients that help support baby’s overall growth and development. Now available in 1.2 Kg BIG PACK !!
- Vitamin C and Iron supporting iron absorption.
- Important Notice: Mother’s milk is best for your baby.
- Manufacturer Danone is a global food company that holds top positions globally through four businesses: Fresh Dairy Products, Early Life Nutrition, Waters and Medical Nutrition. In India, Danone operates in Dairy and Life Nutrition businesses.
- Designed to provide the best nutrition at each stage of life, the focus of Danone is to manufacture products that are relevant to India, combined with the international expertise of Danone in the fields of research & development, product & brand innovation.
SKU: B0DCFZ72ZG
Categories: Baby Food & Nutrition, Infant Formula, Uncategorized
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Dexolac Stage 3 is an follow on formula that is scientifically designed to meet baby’s overall growth & development. Dexolac Stage 3 contains 36 vital nutrients for the growth and development of the baby. Unique Vit C:Iron Molar Ratio leads to 3x iron absorption
Important information
Directions:
Dexolac Stage 3 is an Follow on Formula that is scientifically designed to meet baby’s overall growth & development.
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 20cm |
| Height | 19.7cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 1.2kg |
| ASIN | B0DCFZ72ZG |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 7 August 2024 |
| Generic Name | Infant Formula Milk Powder |
| Item Dimensions LxWxH | 13.9 x 20 x 19.7 Centimeters |
| Item Weight | 1 kg 200 g |
| Manufacturer | Nutricia International Private Limited,Unit No 304,Agastya Corporate Park,Kurla(West), Mumbai 400070, Dexolac |
| Net Quantity | 1200.0 Grams |
| Product Dimensions | 13.9 x 20 x 19.7 cm; 1.2 kg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
Baby Food & Nutrition, Infant Formula
₹770.00 Original price was: ₹770.00.₹759.00Current price is: ₹759.00.
NAN PRO Stage 1 (400g) Tin
0 out of 5










Reviews
There are no reviews yet.