











Dexolac Follow Up Infant Formula Milk Powder for Babies – Stage 4 (18 to 24 months) – with 36 Vital Nutrients – 400gms – BIB
₹0.00
| Brand | Dexolac |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | Infant |
| Package Information | Box |
| Diet Type | Vegetarian |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Manufacturer | Nutricia International Private Limited. |
- Dexolac Stage 4 Follow Up Formula is a milk substitute for babies from 18 months upto 24 months of age. It contains 36 vital nutrients that help support baby’s overall growth and development
- Vitamin C and Iron supporting iron absorption.
- Important Notice: Mother’s milk is best for your baby.
- Manufacturer Danone is a global food company that holds top positions globally through four businesses: Fresh Dairy Products, Early Life Nutrition, Waters and Medical Nutrition. In India, Danone operates in Dairy and Life Nutrition businesses.
- Designed to provide the best nutrition at each stage of life, the focus of Danone is to manufacture products that are relevant to India, combined with the international expertise of Danone in the fields of research & development, product & brand innovation.
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
https://m.media-amazon.com/images/S/vse-vms-transcoding-artifact-eu-west-1-prod/908fea45-46ba-41f7-9180-0c6e9004b81c/default.jobtemplate.hls.m3u8
https://m.media-amazon.com/images/S/vse-vms-transcoding-artifact-eu-west-1-prod/5f0e42c3-4cb3-41e5-aa80-0a191db528e6/default.jobtemplate.hls.m3u8
It contains ingredients that support growth, digestibility, brain development & strong bones, Contains Nucleotides, Iron & Folic Acid
From the manufacturer
Nutrients that support Growth and Development^¹
Vitamin C and Iron
In the right ratio is known to support 3-fold iron bsorption.²
Omega-3, Omega-6 Choline, & Iron
Known to support brain
development.³
Protein and Zinc
Known to support bone
development and immunity.¹,³
36 Essential nutrients
Support overall growth & development.¹
Important information
Ingredients:
skimmed milk,maltodextrin,vegetable oil,canola oil
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 17.2cm |
| Height | 5.7cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B07P15H7D1 |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 21 February 2019 |
| Item part number | 8906048501610_Stage4 |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Nutricia International Private Limited, Dexolac |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Package Dimensions | 21.9 x 17.2 x 5.7 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.