

CERELAC Baby Food Cereal | No Refined Sugar | No Preservatives | Wheat Apple Carrot for 6 to 24 Months Baby | With Omega 3 Iron
₹0.00
| Brand | CERELAC |
| Flavour | Wheat Apple Carrot |
| Item Form | powder |
| Net Quantity | 300.0 Grams |
| Number of Items | 1 |
| Item Weight | 300 Grams |
| Allergen Information | Barley, Milk, Oat, Wheat |
| Package Weight | 0.35 Kilograms |
| Manufacturer | Nestle India Limited, Nestle India Limited, Unit I & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101.Nestle India Limited, Nestle India Limited, Unit I & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Sam… See more |
- BABY FOOD CEREAL: Complementary food for babies from 6 to 24 months with No Refined Sugar
- BABY FOOD CEREAL WITH NO PRESERVATIVES : CERELAC contains NO Preservatives*, NO Colours*, NO Flavours*
- INSTANT BABY FOOD CEREAL: This Wheat Apple Carrot baby food is packed with the goodness of cereal, milk, fruit & vegetable
- WITH 15 NUTRIENTS: Including Iron, Protein, Calcium, ALA (Omega 3) & Vitamin D
- 155 YEARS OF SCIENTIFIC EXPERTISE: Nestlé develops infant nutrition products, backed by evolving science & research
- As per Food Safety and Standards (Foods for Infant Nutrition) Regulations, 2020′- Food for infant nutrition shall be free from preservatives, added colours and flavours
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
https://m.media-amazon.com/images/S/vse-vms-transcoding-artifact-eu-west-1-prod/c640a788-33e5-485d-97b1-e3d606d1cb92/default.jobtemplate.hls.m3u8
https://m.media-amazon.com/images/S/vse-vms-transcoding-artifact-eu-west-1-prod/8e94f692-0675-4e74-838b-606cad00c04e/default.jobtemplate.hls.m3u8
Nestle CERELAC Wheat Apple Carrot with NO Refined Sugar and NO Preservatives*, NO Colours*, NO Flavours* is a complementary baby food for infants from 6 to 24 months. It is also a source of 15 nutrients including vitamins and minerals. With Iron, Protein, Calcium, ALA (Omega 3) & Vitamin D. This baby food cereal is packed with the goodness of cereal, milk, fruit & vegetables. With 155 years of scientific expertise in infant nutrition, Nestle develops infant nutrition products backed by evolving science and research. Innovation has been at the heart of Nestle since its beginning.
*As per Food Safety and Standards (Foods for Infant Nutrition) Regulations, 2020′- Food for infant nutrition shall be free from preservatives, added colours and flavours
From the manufacturer
Important information
Ingredients:
Wheat flour (Atta) (58%), Milk solids (31.8%), Apple juice concentrate (11.4%), Soyabean oil, Carrot juice concentrate (1.1%), Minerals, Vitamins and Enzyme* (Alpha amylase). Allergen Note: Contains Wheat and Milk. May contain Barley and Oats.
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 4.5cm |
| Height | 20cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 300kg |
| ASIN | B0DHS7799N |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 23 September 2024 |
| Generic Name | Baby Cereal with No Refined Sugar |
| Item Dimensions LxWxH | 15.5 x 4.5 x 20 Centimeters |
| Item Weight | 300 g |
| Manufacturer | Nestle India Limited, Nestle India Limited, Nestle India Limited, Unit I & Unit Ii, Po Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101, CERELAC |
| Net Quantity | 300.0 Grams |
| Packer | Nestle India Limited, Unit I & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101. |
| Product Dimensions | 15.5 x 4.5 x 20 cm; 300 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.