-5%


Aptamil Stage 1 Infant Formula with GOS and FOS TIN, 400g
0 out of 5
₹1,010.00 Original price was: ₹1,010.00.₹959.00Current price is: ₹959.00.
- Contains balanced, appropriate nutrients
- Unique blend of GOS and FOS, nucleotides, zinc, selenium, vitamin A, C, E and B-carotene
- Optimized blend of DHA and ARA, iron, iodine, folic acid, choline and taurine
- Whey casein ratio 60: 40, 100 percent lactose
- Protein, calcium, phosphorous, vitamin D and K
- Country of Origin: India
SKU: B07XS371R9
Categories: Baby Food & Nutrition, Infant Formula
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Infant formula or infant milk substitute, stage 1 from birth upto 6 months, Aptamil contains balanced, age appropriate nutrients to support overall growth and development.
From the manufacturer




Important information
Ingredients:
skimmed milk,vegetable oil,canola oil,lactose
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 10.5cm |
| Height | 13.5cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B07XS371R9 |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 11 August 2019 |
| Generic Name | Formula Milk |
| Item Dimensions LxWxH | 10.5 x 10.5 x 13.5 Centimeters |
| Item model number | 145985/Aptamil Stg 1 TIN |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | 02266696767, Nutricia International Private Limited, Nutricia International Private Limited, Aptamil |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Packer | Nutricia International Private Ltd, Chandigarh - Ambala Highway, Village Sarsini, PO Lalru, District SAS Nagar, Punjab 140501 care.india@danone.com. 022 - 66696767 |
| Product Dimensions | 10.5 x 10.5 x 13.5 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.