











Aptamil Premium Infant Formula Milk Powder for Babies – Stage 3 (12-24 Months) – with Prebiotics and DHA – 400gms – BIB Pack
0 out of 5
₹0.00
- Contains unique combination of Prebiotic scGOS/lcFOS (9:1)
- GOS & FOS promotes growth of good bacteria in the gut which helps with soft and regular stools
- DHA and Choline supports brain development
- Protein, Calcium and Vitamin D
- Whey:Casein ratio 60:40, 100% lactose
SKU: B0CPLLDF7N
Categories: Baby Food & Nutrition, Infant Formula, Uncategorized
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Aptamil Premium is an infant formula that is scientifically designed to meet baby’s overall growth & development. Aptamil Premium contains Prebiotics – GOS/FOS (Galacto- & Fructo-oligosaccharide) in 9:1 ratio
Important information
Ingredients:
DHA, choline, protein, calcium, vitamin D, whey, casein
Directions:
Feed to babies aged 12-24 months as part of a balanced diet.
Legal Disclaimer:
Actual product packaging and materials may contain more and different information than what is shown on our app or website. We recommend that you do not rely solely on the information presented here and that you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 5.2cm |
| Height | 22cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B0CPLLDF7N |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Infant Formula |
| Item Dimensions LxWxH | 16.1 x 5.2 x 22 Centimeters |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Nutricia International Private Limited, Aptamil |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Packer | Kamani Junction, Agastya Corporate Park, Building Amiti, D Wing, Unit No. 304, 3rd Floor, Lal Bahadur Shastri Marg, opp. Fire Brigade, Kurla West, Mumbai, Maharashtra 400070 |
| Product Dimensions | 16.1 x 5.2 x 22 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.