











Similac Isomil Soy Infant Powder, 400G
₹0.00
| Brand | Similac |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | Infant |
| Diet Type | Plant Based |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Manufacturer | Abbott Healthcare Pvt Ltd, Abbott Healthcare Pvt Ltd |
- SIMILAC ISOMIL: Similac Isomil is a soy based, cow’s milk free, lactose free spray dried infant formula for babies up to 24 months, to meet the special nutritional needs of infants suffering from lactose intolerance, cow’s milk allergy and diarrhoea
- CHOOSE SIMILAC ISOMIL: Similac Isomil is easy to digest. It nutritionally supports your baby’s digestive health and immune system
- IMMUNE SYSTEM DEVELOPMENT: Similac Isomil contains inherent nucleotides that supports immune system development
- NO PALM OLEIN OIL: Similac Isomil contains a unique palm olein oil free fat blend which promotes better calcium and fat absorption for better bone development
- MAXIMIZES ABSORPTION: Similac Isomil has a unique dual carbohydrate blend, with two different absorptive pathways to help maximize absorption and minimize risk of malabsorption
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Similac Isomil is a soy based, cow’s milk free, lactose free spray dried infant formula for babies up to 24 months, to meet the special nutritional needs of infants suffering from lactose intolerance, cow’s milk allergy and diarrhoea. Similac Isomil is easy to digest. It nutritionally supports your baby’s digestive and immune system. Similac Isomil contains inherent nucleotides that supports immune system development. It has a unique palm olein oil free fat blend which promotes better calcium and fat absorption for better bone development. Similac Isomil has a unique dual carbohydrate blend, with two different absorptive pathways to help maximize absorption and minimize risk of malabsorption.
Important information
Ingredients:
Plant Fertilizer
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 4cm |
| Height | 12cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B088XGZFQJ |
| Country of Origin | Netherlands |
| Date First Available | 1 April 2021 |
| Generic Name | Infant Nutrition |
| Importer | Imported and Marketed by |
| Included Components | Soy Infant Powder |
| Item Dimensions LxWxH | 12 x 4 x 12 Centimeters |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Abbott Healthcare Pvt Ltd, Abbott Healthcare Pvt Ltd, Abbott Healthcare Pvt. Ltd., Similac |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Packer | Imported and Marketed by |
| Product Dimensions | 12 x 4 x 12 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.