



Nestlé NAN LO-LAC 400g | Infant Formula for infants from Birth Onwards | Bag-In-Box Pack, Powder
₹0.00
| Brand | Nestlé |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Allergen Information | Milk, Soy |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | baby |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Manufacturer | Nestlé India Limited, Nestlé India Limited, Unit 1 & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101.Nestlé India Limited, Nestlé India Limited, Unit 1 & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Sam… See more |
- LOW-LACTOSE INFANT FORMULA: Nestlé NAN LO-LAC infant formula powder is a spray-dried low lactose infant formula from birth onwards.
- NESTLÉ TRUST: Nestlé develops infant nutrition products backed by evolving science and research. Innovation has been at the heart of Nestlé since its beginning
- STORAGE CONDITIONS: Transfer the contents of the pack along with the pouch in an airtight container.
- TO BE NOTED: Infant milk powder is not the sole source of nourishment for an infant and should be used only on the advice of a health worker.
- NESTLÉ AGREES WITH WHO: Nestlé agrees with the World Health Organization and other leading medical and health associations that breast milk is the best and most natural food for babies.CAUTION: Do not use NAN LO-LAC in case of Galactosemia or Glucose-Galactose malabsorption
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Nestlé NAN LO-LAC is a spray-dried infant formula powder for infants from birth onwards. CAUTION: Do not use NAN LO-LAC in case of Galactosemia or Glucose-Galactose malabsorption.Store in a Cool, Dry and Hygienic Place, After opening the pack transfer into air tight container
From the manufacturer
Important information
Safety Information:
CAUTION: Do not use NAN LO-LAC in case of Galactosemia or Glucose-Galactose malabsorption.
Ingredients:
Dried glucose syrup, Milk solids, Milk protein concentrate, Maltodextrin, Medium chain triglycerides (MCT) oil, Minerals, Soyabean oil, Emulsifier (Soya lecithin), Low erucic rapeseed oil, Coconut oil, High oleic sunflower oil, Sunflower oil, Amino acids (L-Cystine and L-Tryptophan), Vitamins, Taurine, Nucleotides, Acidity regulator (Citric acid), L- Carnitine and Packaging gases (Carbon dioxide and Nitrogen). INGREDIENTS AFTER RECONSTITUTION: Water, Dried glucose syrup, Milk solids, Milk protein concentrate, Maltodextrin, Medium chain triglycerides (MCT) oil, Minerals, Soyabean oil, Emulsifier (Soya lecithin), Low erucic rapeseed oil, Coconut oil, High oleic sunflower oil, Sunflower oil, Amino acids ( L-Cystine and L-Tryptophan), Vitamins, Taurine, Nucleotides , Acidity regulator (Citric acid), L- Carnitine and Packaging gases (Carbon dioxide and Nitrogen). Contains: Milk, Soy.
Directions:
Step 1: Wash your hands carefully Step 2: Boil bottle,bowl and spoon Step 3: Boil drinking water and allow to cool Step 4: Consult feeding table,pour exact amount of previously boiled water into bottle.Please look for the ml markings on bottle Step 5: Consult feeding table and add an exact number of leveled scoops for the age of a baby.Shake bottle well to dissolve powder Step 6: Feed baby with bowl and spoon. Discard leftover feed.
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 4.5cm |
| Height | 20cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B0CQCXGLMY |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 15 December 2023 |
| Generic Name | Powder |
| Importer | Nestle India Limited 100/101, World Trade Centre, Barakhamba Lane, New Delhi, 110001 |
| Item Dimensions LxWxH | 15.5 x 4.5 x 20 Centimeters |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Nestle India Limited, Nestlé India Limited, Nestlé India Limited, Unit 1 & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101., Nestlé |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Packer | Nestle India Limited 100/101, World Trade Centre, Barakhamba Lane, New Delhi, 110001 |
| Product Dimensions | 15.5 x 4.5 x 20 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.