

























Similac Infant Advance Stage 4 Follow-Up Formula Powder, from 18 to 24 Months, 400G Box, with Immunity Building Nucleotides At
0 out of 5
₹0.00
| Brand | Similac |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | Infant |
| Diet Type | Vegetarian |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Manufacturer | Abbott Health Pvt Ltd, Abbott Healthcare Pvt Ltd |
- SIMILAC ADVANCE STAGE 4: Similac Advance stage 4 is a spray dried infant milk substitute for babies from 18 to 24 months. It is an iron-fortified feeding formula with nutrient composition clinically shown to support overall growth and development
- CHOOSE SIMILAC ADVANCE: Similac Advance is iron-fortified feeding formula with nutrient composition clinically shown to support infants’ overall growth and development
- BRAIN DEVELOPMENT: A special blend of neuro nutrients including omega 3 and 6 fatty acids (precursors of AA and DHA), Choline, iron, taurine, folic acid and zinc
- IMMUNE SYSTEM DEVELOPMENT: Contains blend and levels of nucleotides that is known to support baby’s developing immune system
- BONE DEVELOPMENT: Essential fatty acids, vitamins and minerals (calcium and Vitamin D) known to support baby’s bone development and healthy growth
- NUCLEOTIDE RICH: In addition to antioxidant vitamins, Similac Advance contains nucleotides at TPAN level similar to that of breast milk that are known to support baby’s developing immune system
- NO PALM OLEIN OIL: Similac contains a unique palm olein oil free fat blend which promotes better calcium and fat absorption. It is gentle on baby’s digestive system and promotes softer stools
- SCIENCE-BASED INFANT NUTRITION: For over 90 years, Abbott has been a pioneer in innovation and research of infant formulas. Abbott is committed to provide optimal nutrition for infants through cutting edge scientific advancements
SKU: B0BJ8QD2PH
Categories: Baby Food & Nutrition, Infant Formula, Uncategorized
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Similac Advance stage 4 is a spray dried infant milk substitute for newborn baby from 18 to 24 months. It is an iron-fortified feeding formula with nutrient composition clinically shown to support infants’ overall growth and development. Similac Advance is iron-fortified feeding formula with nutrient composition clinically shown to support infants’ overall growth and development. It is designed to support healthy growth, Immunity, Bone, Brain and Eye development. In addition to antioxidant vitamins, Similac Advance contains nucleotides at TPAN level similar to that of breast milk that are known to support baby’s developing immune system.
From the manufacturer
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 5cm |
| Height | 8cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B0BJ8QD2PH |
| Date First Available | 15 October 2022 |
| Generic Name | Baby Milk Formula |
| Item Dimensions LxWxH | 8 x 5 x 8 Centimeters |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Abbott Health Pvt Ltd, Abbott Health Pvt Ltd, Abbott Healthcare Pvt Ltd, Similac |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Packer | Abbott Healthcare Pvt Ltd |
| Product Dimensions | 8 x 5 x 8 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.