













SIMILAC ADVANCE Infant Advance Stage 2 Follow-Up Powder Formula, From 6 To 12 Months, 400G Box, With Immunity Building
₹805.00
| Brand | SIMILAC ADVANCE |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Allergen Information | Soy |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | Infant |
| Speciality | Vegetarian |
| Diet Type | Vegetarian |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
- SIMILAC ADVANCE STAGE 2: Similac Advance stage 2 is a spray dried infant milk substitute for infants from 6 to 12 months. It is an iron-fortified feeding formula with nutrient composition clinically shown to support overall growth and development
- CHOOSE SIMILAC ADVANCE: Similac Advance is iron-fortified feeding formula with nutrient composition clinically shown to support infants’ overall growth and development
- BRAIN DEVELOPMENT: A special blend of neuro nutrients including omega 3 and 6 fatty acids (precursors of AA and DHA), Choline, iron, taurine, folic acid and zinc
- IMMUNE SYSTEM DEVELOPMENT: Contains blend and levels of nucleotides that is known to support baby’s developing immune system
- BONE DEVELOPMENT: Essential fatty acids, vitamins and minerals (calcium and Vitamin D) known to support baby’s bone development and healthy growth
- NUCLEOTIDE RICH: In addition to antioxidant vitamins, Similac Advance contains nucleotides at TPAN level similar to that of breast milk that are known to support baby’s developing immune system
- NO PALM OLEIN OIL: Similac contains a unique palm olein oil free fat blend which promotes better calcium and fat absorption. It is gentle on baby’s digestive system and promotes softer stools
- SCIENCE-BASED INFANT NUTRITION: For over 90 years, Abbott has been a pioneer in innovation and research of infant formulas. Abbott is committed to provide optimal nutrition for infants through cutting edge scientific advancements
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Similac Advance 2 is a spray dried stage 2 follow up infant formula designed for infants from 6 months onward as part of a healthy diet during and after weaning. It contains Essential fatty acids, Vitamins and Minerals (such as Calcium and Iron) that are known to support healthy growth of the baby. Contains Neuro-nutrients such as Omega 3 and 6 fatty acids (Precursors of DHA & ARA), Choline, Iron, Taurine, Iodine, Folic Acid and Zinc that are known to support baby’s brain development. Also contains level and blend of nucleotides that is known to support baby’s developing immune system For over 85 years, Similac from Abbott Nutrition has set the standards for science-based infant nutrition and has been nourishing millions of babies worldwide. Follow the suggested feeding schedule as given on pack. Standard reconstitution is one level scoop of powder for each 30 ml of water. Do not use fewer scoops than directed since diluted feeding will not provide adequate nutrients needed by your infant. Also, do not use more scoops than directed since concentrated feed will not provide the water needed by your infant. Infant food/Infant milk substitute/Infant formula should be used only on the advice of a health worker as to the need for its use and the proper method of its use.
From the manufacturer
Important information
Ingredients:
INGREDIENTS: Lactose, skim milk powder, edible vegetable oil (high oleic sunflower oil, soy oil, coconut oil), whey protein concentrate, maltodextrin, MINERALS#, potassium citrate (acidity regulator), VITAMINS**, soy lecithin, nucleotides, taurine, antioxidants (mixed tocopherols). INGREDIENTS ON PREPARATION: Water, lactose, skim milk powder, edible vegetable oil (high oleic sunflower oil, soy oil, coconut oil), whey protein concentrate, maltodextrin, MINERALS#, potassium citrate (acidity regulator), VITAMINS**, soy lecithin, nucleotides, taurine, antioxidants (mixed tocopherols).
Directions:
DIRECTIONS FOR PREPARATION AND USE: Use as directed by your baby’s physician. Proper hygiene, handling and storage are important when preparing follow-up formula. Failure to follow these instructions can potentially lead to adverse effects on the health of your baby. Powdered follow-up formula are not sterile and should not be fed to premature infants or infants who might have immune problems unless directed and supervised by your baby’s physician. Use water that has previously been boiled at a full rolling boil for 5 minutes. Allow the water to cool to lukewarm and follow mixing instructions carefully. Use only the scoop enclosed in this box to measure Similac Advance 2 powder. If you prepare more than one feeding, it must be refrigerated at 35º – 40º F (2º – 4º C) and used within 24 hours. Once feeding begins, use within one hour or discard.
Legal Disclaimer:
While we work to ensure that product information is correct, on occasion manufacturers may alter their ingredient lists. Actual product packaging and materials may contain more and/or different information than that shown on our web site. We recommend that you do not solely rely on the information presented and that you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product. For additional information about a product, please contact the manufacturer.
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 14cm |
| Height | 5.8cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B00LZTMUPS |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 1 January 2017 |
| Item Dimensions LxWxH | 20.2 x 14 x 5.8 Centimeters |
| Item model number | 8886451084095-SA2 |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Abbott, SIMILAC ADVANCE |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Product Dimensions | 20.2 x 14 x 5.8 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.