



NAN Nestlé Pre | Pre-Term Food For Special Medical Purposes | Infant | For Babies Born Before 37 Weeks | 400 G Tin | Powder
₹0.00
| Brand | NAN |
| Size | 400 g (Pack of 1) |
| Item Weight | 400 Grams |
| Allergen Information | Milk, Soy |
| Item Form | Powder |
| Age Range (Description) | Infant |
| Protein | 16 Grams |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Manufacturer | Nestlé India Limited, Nestlé India Limited, Unit 1 & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101.Nestlé India Limited, Nestlé India Limited, Unit 1 & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Sam… See more |
- SPRAY DRIED FORMULA: PreNAN is a food for special medical purposes to be used during hospital stay and after discharge of premature infants or infants born before 37 weeks
- SOURCE OF NUTRITION: PreNAN is a source of DHA-ARA, MCT and Whey Protein that provides your baby with necessary nutrients to support growth and development
- NESTLE TRUST: NestlE develops infant nutrition products backed by evolving science and research. Innovation has been at the heart of Nestle since its beginning
- TO BE NOTED: Baby milk powder is not the sole source of nourishment for an infant and should be used only on the advice of a health worker
- NESTLE AGREES WITH WHO: Nestle agrees with the World Health Organization and other leading medical and health associations that breast milk is the best and most natural food for babies
- HYGIENE ENSURED: Nestle milk powder for premature baby comes in a tin pack that ensures enhanced safety, hygiene and convenience
- SMART LID: The baby milk powder container comes with a smart lid that ensures every scoop of the formula is as hygienic as it can be
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Nestle PreNAN baby milk powder for premature babies is a specially formulated infant formula that provides nutrition tailored to meet the needs of premature infants (babies born before 37 weeks). It is a spray-dried infant baby milk powder containing DHA-ARA, MCT & Whey Protein that can be used both during and after their hospital stay. Safety Instructions: Always keep NestlE PreNAN in an airtight container and make sure to close the lid after each use properly,store it in a cool, dry and hygienic place.Usage:Follow pack for instructions.
From the manufacturer
Important information
Ingredients:
Milk Solids,Demineralised Whey(22.8%),Maltodextrins,Soyabean oil,Medium chain triglycrides(MCT) Oil,Antioxidant(Soya Lecithin),Acidity regulators( Citric Acid and Potassium hydroxide),Amino acids,Oil Mix(Arachidonic acid(ARA) from Morterella Alpina oil,Docosahexaenoic acid(DHA) from crypthecodinium cohnii oil),sunflower oil,Antioxidants(Mixed tocopherol concentrate and L-Ascorbyl palmitate) ,Acidity regulator(Citric Acid),Vitamins,Turine,L-Carnitine
Directions:
Boil drinking water for 5 minutes and leave it to lukrwarm. Pour exact amount of lukewarm water as per feeding table. Consult feeding table and add exact number of leveled scoops for age of baby. Only use scoop provided. Shake/mix to dissolve powder. Boil drinking water for 5 minutes and leave it to lukrwarm. Pour exact amount of lukewarm water as per feeding table. Consult feeding table and add exact number of leveled scoops for age of baby. Only use scoop provided. Shake/mix to dissolve powder.
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 10.2cm |
| Height | 10cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 400kg |
| ASIN | B074N8FYVZ |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 1 January 2017 |
| Item Dimensions LxWxH | 14.6 x 10.2 x 10 Centimeters |
| Item model number | 7613032987442 - FBA |
| Item Weight | 400 g |
| Manufacturer | Nestle India Limited, Nestlé India Limited, Nestlé India Limited, Unit 1 & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101., NAN |
| Net Quantity | 400.0 Grams |
| Product Dimensions | 14.6 x 10.2 x 10 cm; 400 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.