





















CERELAC Baby Food Cereal | No Preservatives | Wheat Apple for 6 to 24 Months Baby | Source of Iron & Protein for Babies |
₹0.00
| Brand | CERELAC |
| Flavour | Wheat Apple |
| Age Range (Description) | 6 to 24 Months |
| Item Form | powder |
| Net Quantity | 350.0 Grams |
| Number of Items | 1 |
| Item Weight | 350 Grams |
| Region of Origin | South Asia |
| Total Eaches | 1 |
| Allergen Information | Milk, Wheat |
- BABY FOOD CEREAL: Complementary food for babies from 6 to 24 months
- BABY FOOD CEREAL WITH NO PRESERVATIVES: CERELAC contains NO Preservatives*, NO Colours*, NO Flavours*
- INSTANT BABY FOOD CEREAL: This Wheat Apple baby food is packed with the goodness of cereal, milk & fruit
- WITH 14 NUTRIENTS: Provides 37% of a baby’s daily need^ of Iron in 2 serves, Rich in protein and a source of 14 nutrients including vitamins & minerals
- 155 YEARS OF SCIENTIFIC EXPERTISE: Nestlé develops infant nutrition products, backed by evolving science & research
- As per Food Safety and Standards (Foods for Infant Nutrition) Regulations, 2020′- Food for infant nutrition shall be free from preservatives, added colours and flavours. Basis Recommended Dietary Allowances, ICMR 2020 & Recommended Nutrient Intakes by WHO/FAO for a 6-12 month and 1-3 year old child
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Nestle CERELAC Wheat Apple with NO Preservatives*, NO Colours*, NO Flavours* is a complementary baby food for infants from 6 to 24 months. 2 serves of CERELAC Wheat Apple Cereal provide 37% of a baby’s daily need^ of iron. Source of 14 nutrients including vitamins and minerals. This baby food cereal is rich in protein and packed with the goodness of cereal, milk, and fruit. With 155 years of scientific expertise in infant nutrition, Nestle develops infant nutrition products backed by evolving science and research. Innovation has been at the heart of Nestle since its beginning.
*As per Food Safety and Standards (Foods for Infant Nutrition) Regulations, 2020′- Food for infant nutrition shall be free from preservatives, added colours and flavours
^Basis Recommended Dietary Allowances, ICMR 2020 & Recommended Nutrient Intakes by WHO/FAO for a 6-12 month and 1-3 year old child
From the manufacturer
Important information
Safety Information:
“Infant food shall be introduced only after the age of six months and up to the age of two years. Warning/Caution: Careful and hygienic preparation of infant food is most essential for health. Do not use fewer scoops than directed since diluted feeding will not provide adequate nutrients needed by your infant. Do not use more scoops than directed since concentrated feed will not provide the water needed by your infant. Infant food shall be used only on the advice of a health worker as to the need for its use and the proper method of its use. Warning: Infant food is not the sole source of nourishment of an infant. Boiled and cooled water shall be used to prepare this product and any leftover product must be discarded to reduce the risk of infection. Use prepared feed within half an hour otherwise microbial deterioration may set in. Discard unused feed. The scoop provided with this pack should be thoroughly washed and dried before use. Store the unopened pack in a cool & dry place. After opening, use the contents within 3 weeks or the expiry date, whichever is earlier. Prolonged storage and exposure to air may result in infestation & off odors & taste. On opening, transfer the contents of the pack along with the pouch into a clean airtight container. After each use, close lid tightly and store in a cool, dry and hygienic place.”
Ingredients:
Wheat flour (Atta) (57.3%), Milk solids (32.8%), Apple juice concentrate (10.7%), Sugar, Soyabean Oil, Minerals, Vitamins, Dextrose, Acidity regulator (Potassium hydrogen carbonate) and Enzyme (Alpha amylase) Allergen Note: Contains Milk and Wheat. May contain Oats & Barley.
Directions:
Directions: Step 1: Wash and dry your hands before preparing baby’s food. Make sure all utensils are throughly clean. Step 2: Boil clean drinking water for 5 minutes. Allow to cool until lukewarm. Measure the quantity of water as mentioned on the table-1 above and pour it into the baby’s bowl. Step 3: Add the number of scoops of CERELAC as mentioned in the table 1. Step 4: Stir until the cereal is smooth and feed immediately using a clean spoon. Warning: Infant food should be used only on advice of a health worker as to the need for its use. Discard unused feed. Infant food is not the sole source of nourishment. Storage Instructions – STORE IN A COOL, DRY AND HYGIENIC PLACE.
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 4.5cm |
| Height | 21.5cm |
| Length | 0cm |
| Weight | 350kg |
| ASIN | B00I4SYXIK |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 1 January 2017 |
| Item Dimensions LxWxH | 15.5 x 4.5 x 21.5 Centimeters |
| Item model number | 8901058011371 |
| Item Weight | 350 g |
| Manufacturer | Nestle India Limited, Nestlé India Limited, Nestlé India Limited, Unit 1 & Unit II, PO Box 1, Patti Kalyana, Kiwana Road, Samalkha, Panipat, Haryana-132101., CERELAC |
| Net Quantity | 350.0 Grams |
| Product Dimensions | 15.5 x 4.5 x 21.5 cm; 350 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.