

ToysBuddy Kick and Play Multi-Function ABS High Grade Plastic Piano Baby Gym and Fitness Rack Products
0 out of 5
₹0.00
- ToysBuddy gym is 100% safe and non- toxic for your child and is suitable for 6-36 months old baby
- Kick and play multi-function piano baby gym and fitness rack, Music rewards baby as he/she kicks the piano keys
- Five busy activity toys with a large mirror & 4 Animal Toys hangings included, This gym helps in stimulating baby’s sensory touches like sight, tough and hearing
- Short or long-play music, In our endeavor to provide the quality products to people, we periodically make product modifications, therefore actual product may vary a little than shown in the images
- Short or long-play music Soft, comfy mat
SKU: B08F38HSMN
Categories: Activity Toys, Toys & Learning
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
https://m.media-amazon.com/images/S/vse-vms-transcoding-artifact-eu-west-1-prod/9ade6c43-2426-4f93-aaa2-42c5246911b1/default.vertical.jobtemplate.hls.m3u8
https://m.media-amazon.com/images/S/vse-vms-transcoding-artifact-eu-west-1-prod/83f8d407-b580-4d71-8573-c6478b252da3/default.vertical.jobtemplate.hls.m3u8
https://m.media-amazon.com/images/S/vse-vms-transcoding-artifact-eu-west-1-prod/c52c4acb-b2db-4087-85e6-74ddd00b291a/default.jobtemplate.hls.m3u8
https://m.media-amazon.com/images/S/vse-vms-transcoding-artifact-eu-west-1-prod/89dd886d-9775-4805-b084-38c471702b1c/default.vertical.jobtemplate.hls.m3u8
From the manufacturer
Storio Baby Gym Piano Play Mat With Music & Fitness Rack with Hanging Rattles Lights Musical Keyboard Mat Piano Multi-Function (up to 2 Years)
A PERFECT GROW WITH ME TOY FOR YOUR BABY’S EARLY DEVELOPMENT
- The baby gym comes with a mirror and four colorful hanging toys to attract your baby’s attention.
- These animal toys can improve your baby’s motor skills and hand-eye coordination while he/she tries to grab them.
- Music, lights and bright colors stimulate a baby’s senses.
- A Gift For Your Kids To Exercise Their Body, Infant Activity Mat Will Be Your Baby’s Favorite Development-boosting Playmate!
Musical Keyboard Mat Piano Baby Play Mat Gym & Fitness Rack
100% safe and non- toxic for your child
- It is an ideal gift for your newborn kids, nice playthings puppet for comforting them, meanwhile develop their abilities of parent-child communication, grasping, hand-eye coordination.
- This baby gym features a musical piano that is made of durable ABS Plastic.
- The piano has 4 multi-colored functional keys.
- It plays music each time the baby lays his or her feet on these keys.
- This activity enhances the baby’s sense of hearing.
- The baby gym comes with a mirror and four colorful hanging toys to attract your baby’s attention.
- These animal toys can improve your baby’s motor skills and hand-eye coordination while he/she tries to grab them.
- Music, lights and bright colors stimulate a baby’s senses.
- Best gift for your babies.
How To Install This Product
Large mirror & 4 Animal Toys hangings included
- Five busy activity toys with a large mirror & 4 Animal Toys hangings included.
- This gym helps in stimulating baby’s sensory touches like sight , tough and hearing.
- Short or long-play music, In our endeavor to provide the quality products to people, we periodically make product modifications, therefore actual product may vary a little than shown in the images.
Storio Multi-function piano baby gym and fitness rack
BEST GIFT FOR BABY
- 0-6 months Lying down and Play – Baby can exercise limbs by constantly kicking and scratching.
- 6-9 months Crawling and playing – Enhance your baby’s neck, shoulder and leg strength.
- 9-18 months Sit and Play – Promote the development of the baby’s fine hand movements.
A PERFECT GROW WITH THIS TOY FOR YOUR BABY’S EARLY DEVELOPMENT
Piano Play Mat Gym for Newborn Babies, Toddlers and Infants
- It is an ideal gift for your newborn kids, nice playthings puppet for comforting them, meanwhile develop their abilities of parent-child communication, grasping, hand-eye coordination.
- This baby gym features a musical piano that is made of durable ABS Plastic.
- Best gift for your babies.
- Muscle Development: 3 months old babies can lie down on this colorful mat and kick on the piano keys as well as they touch the hanging toys which will help your child to strong their muscle arms, legs, neck, and dorsal
- Hand-eye Coordination: 6 months old babies can sit and play the hanging ring bell, which will train grasping and capability and flexibility of baby’s small hands.
- Sensory Development: When babies kick on the piano keys; it will send out the sound of different music and thus stimulate baby’s sense of hearing.
- Object Recognition: Activity Playmat will help your little one to recognize the different colors, various objects, and shapes.
- 0-6 months Lying down and Play – Baby can exercise limbs by constantly kicking and scratching.
- 6-9 months Crawling and playing – Strengthen your baby’s neck, shoulder, and leg.
- 9-18 months Sit and Play – Promote the development of the baby’s fine hand movements.
From the brand
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 70cm |
| Height | 40cm |
| Length | 50cm |
| Weight | 90kg |
| Age Range Description | Baby |
| ASIN | B08F38HSMN |
| Battery Types | 3 AA batteries |
| Brand | Toysbuddy |
| Character | Educational Learning |
| Colour | Multicolor |
| Country of Origin | India |
| Educational Objective | Hand-Eye Coordination,Hand-Eye Coordination |
| Included Components | Play Gym Mat For Babies |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Is Assembly Required | No |
| Item Dimensions | 50 x 70 x 40 Millimeters |
| Item Type Name | Kick and Play Multi-Function Abs High Grade Plastic Piano Baby Gym and Fitness Rack |
| Item Weight | 90 Grams |
| Manufacturer | Toysbuddy, ToysBuddy, ToysBuddy |
| Manufacturer Part Number | TB1175 |
| Material | Plastic |
| Model Number | Toys and Games |
| Number of Batteries | 3 AA batteries required. |
| Number of Players | 1 |
| Operation Mode | Manual |
| Packer Contact Information | ToysBuddy |
| Power Source | Battery Powered |
| Set Name | Baby Play Gym Mat Set (1) |
| Size | Large |
| Theme | Toy |
| Unit Count | 1 Set |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.