



Luvlap Furniture Corner Guard for Baby Safety, 10 Pcs, 3M Adhesive, Baby Silicon Corner Protector, Baby Proofing Edge Guards for
0 out of 5
₹0.00
| Colour | Transparent |
| Brand | LuvLap |
| Material | Nitrile Butadiene Rubber |
| Product Dimensions | 16L x 2.5W x 1.2Th Centimeters |
| Recommended Uses For Product | Baby Proofing |
- Complete Baby Safety – Table Corner Guards made of soft and high-density foam cushions to protect babies from hurting their head, forehead, arms
- Premium 3M Adhesive – Strong, long-lasting grip ensures corner guards stay in place.
- Easy Installation & Removal – Peel-and-stick design makes setup quick, and removal leaves no residue.
- Non-Toxic & BPA Free – 1 Made of safe, Non Toxic, BPA Free, Phthalates Free, Odourless, Eco Friendly Natural NBR Rubber. Contains soft impact-absorbing Foam.
- Easy Installation & Removal – Peel-and-stick design makes setup quick, and removal leaves no residue.
SKU: B0F1Y2FKSJ
Categories: Corner Guards, Safety & Protection
- Order now and your order ships With In 30 Mins
- +91-7995974279
Free Shipping
Affordable
Online Support 24/7
Secure Payment
Overview
Edge Guard
From the manufacturer
Details
| specifications | |
|---|---|
| Width | 2.5cm |
| Height | 1.2cm |
| Length | 16cm |
| Weight | 79kg |
| ASIN | B0F1Y2FKSJ |
| Brand | LuvLap |
| Colour | Transparent |
| Country of Origin | China |
| Enclosure Material | Nitrile Butadiene Rubber |
| Item Type Name | Safety Item |
| Item Weight | 79 Grams |
| Manufacturer | LuvLap, Universal Corporation Limited, Zhejiang, China, Universal Corporation Limited, Zhejiang, China |
| Manufacturer Part Number | 19947 |
| Model Number | 19947 |
| Number of Pieces | 10 |
| Packer Contact Information | Universal Corporation Limited, Zhejiang, China |
| Shape | L-Shape |
| Unit Count | 10 Count |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.